Bolest kolene a nordic walking

Velmi často ke mně přichází na nordic walking klienti s tím, že je bolí koleno v naději, že jim nordic walking od bolesti pomůže.
Při správné technice NW hole u 80kg člověka sice odlehčí velkým kloubům o 20-30kg , ale nevyřeší příčinu bolesti.
Pokud vás bolí koleno, je nutné s lékařem, fyzioterapeutem či s trenérem hledat příčinu a v rámci možností intenzivně pracovat na odstranění příčiny bolesti kolene.

Kolenní kloub je nejsložitějším a největším kloubem v těle.
V kyčelním kloubu se stehenní kost pohybuje poměrně stabilně na všechny strany, kolenní kloub se pohybuje jen v jedné rovině. Jeho stabilita je zajištěna menisky, postranními a křížovými vazy, upínacími šlachami a celým svalovým aparátem nohy.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti kolene?

Degenerativní z důvodu nemoci

 1. Artroza - je degenerativní onemocnění kloubů. Vzniká na základě opotřebení kloubní chrupavky, ale i následkem úrazu. Nejčastěji postihuje kolenní a kyčelní klouby, páteř, případně rameno, prsty či zápěstí.
 2. Osteoporoza - metabolická choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů.
 3. Revmatiodní artritida (revma) - autoimunitní onemocnění, které napadá klouby a vyvolává v nich chronický zánět. V těsném okolí kloubu dochází k zánětu, který ničí chrupavku a kost pod ní. Projevuje se bolestivými otoky a ztuhlostí kloubů s jejich následnou deformací. Revmatoidní artritida se nedá úplně vyléčit.
 4. Interní onemocnění - pokud se u vás objeví spolu s bolestí kolene i bolest dalších kloubů, nebo teplota, zvýšená únava… navštivte vašeho praktického lékaře.

Poúrazové

Poranění kolene může postihnout jakoukoliv část kolene - vazy, šlachy, kosti, chrupavku, bursy (tíhové váčky).

Nejčastější úrazy kolene:

 1. Poranění předního zkříženého vazu - nejčastěji při sportu, pádu. Přibližně u poloviny poranění předního zkříženého vazu dochází i poranění menisku.
 2. Poranění zadního zkříženého vazu - bývá méně časté. Např. při autonehodách nebo při doskoku na propnutou nohu.
 3. Poranění postranních vazů - dochází k němu, pokud náraz do kolene přijde ze strany.
 4. Poranění menisků
 5. Záněty šlach
 6. Zlomeniny

Přenesené

Přenesená bolest znamená, že bolest v koleni není místem skutečného problému, ale že se zdroj bolesti nachází jinde. Často i daleko od kolene.

 1. Kyčel - I když se to na první pohled může zdát divné, je poměrně běžné, že prvním příznakem problému s kyčelním kloubem je bolest kolene (i když je koleno zcela v pořádku). Stává se pak často, že se léčí koleno, které je zdravé a léčba nepřináší velký efekt. Příčinou bolesti v koleni může být i špatné postavení pánve.
 2. Přetížené svaly, piriformis syndrom - Nejčastějším zdrojem přenesené bolesti do oblasti kolene jsou trigger pointy z přetížených a unavených svalů, zejména pak z hýžďových svalů a svalů stehna. V oblasti hýždí při přetížení může dojít k útlaku sedacího nervu, který prochází pod hruškovitým svalem (m. piriformis) a nejčastěji jej pozorujeme u sedavého typu zaměstnání. Piriformis syndrom se může projevit bolestí a mravenčením na hýždích, s projekcí přes zadní stranu stehna až do kolene.
 3. Chodidla - stejně jako u kyčlí je velmi častou příčinou bolesti kolene problém s chodidly. Způsob jakým chodíme má velký vliv na naše kolenní klouby. Problém můžou být vbočené kotníky, plochá noha, vbočený palec, patní ostruha...
 4. Jizvy - bolest kolene mohou v delším časovém horizontu způsobovat i jizvy po operacích. Příčinou přenesení bolestí do kolene bývá narušení optimálních svalových řetězců, které naruší biomechaniku kolenního kloubu, což v delším časovém úseku způsobí přetěžování kolene a následné bolesti.

Ostatní

 1. nadváha
 2. špatná technika při cvičení, běhu, jízdě na kole
 3. sezení s nohou přes nohu
 4. visení na vazech (nohy propnuté a chodidla položená např. na stole)
 5. nadměrné páčení do rotace (např. při golfu nebo prudkých rotacích, kdy je koleno rychlejší než kotník a kyčel)
 6. hyperextenze v koleni (tzv. zamknuté koleno - nadměrné propínání kolene při cvičení, stoji…)

Doporučení

 1. zbavte se přebytečných kil (trpíte-li nadváhou či obezitou)
 2. hýbejte se
 3. při cvičení dbejte na správné provedení cviků
 4. posilujte (velké množství úrazů pramení z toho, že svaly a vazy jsou slabé)
 5. vyberte si sportovní aktivitu, která tolik nezatěžuje kolena (zvlášť, pokud jste začátečníci nebo máte nadváhu)
 6. zařaďte cvičení na vyrovnávání svalových dysbalancí
 7. zlepšete cvičením stabilitu kyčlí, kolen a kotníků
 8. máte-li problém s chodidlem, nechte si poradit od fyzioterapeuta a pravidelně s chodidlem cvičte
 9. na bolavé koleno (pokud v něm není akutní zánět) si dopřejte suché teplo (www.hrejivypolstarek.cz).
 10. věnujte dostatek času výběru vhodných bot.
 11. choďte bosky (na měkkém povrchu)
 12. pořiďte si masážní ortopedický kobereček, balanční čočku…