O nordic walking

Co to je nordic walking


Nordic Walking je kondiční chůze se speciálními holemi.

Tento sport vznikl v roce 1988 ve Finsku.
Traduje se, že 5.1.1988 běžkařům před závodem roztál sníh a tak je poslali na trať bez lyží.
Lyžaři využívají hole na nordic walking jako celoroční tréninkovou pomůcku

Hole na NW jsou na rozdíl od turistických holí lehké, mírně pružné a místo poutka mají rukavičku. NW chůze není určena pouze do rovného nebo mírně zvlněného lehkého terénu. S holemi se dá běhat, skákat, cvičit. Můžete jít na krásnou pohodovou procházku, nebo kondičně ve vyšším tempu, ale můžete si s holemi vyběhnout kopeček, do toho přidat pár skoků a dalších cviků a vytvořit si náročnější trénink, při kterém se pořádně zadýcháte.

Při správné technice se při kondiční chůzi zapojí až 90% svalů v těle!

Tepovou frekvenci je však možné držet v takové úrovni, v níž se člověk cítí v pohodě, což uvítají zvláště osoby, které chtějí hubnout. Tento jednoduchý pohyb vám zlepší psychiku, kondici, pomůže od bolestí zad a kloubů, svalových dysbalancí, výrazně zlepší stereotyp chůze a pomůže v hubnutí.

Chůze je vhodná úplně pro každého - pro osoby, které chtějí hubnout, zvýšit kondici, pro ty, kteří celý den sedí u PC, pro sportovce, osoby s artrozou, po výměně kyčelního kloubu, zotavující se po zranění, ale i pro seniory. U osob s nadváhou či obézních nezatěžuje chůze s holemi klouby jako třeba běh. Nordic walking se začíná též využívat jako rehabilitační prostředek ve zdravotnictví a ve fyzioterapii.

Typy nordic walking


 • Zdravotní nordic walking

  Ne příliš svižná chůze převážně po rovině. Doporučuji osobám při rekonvalescenci po náhradě velkých kloubů či jiných operacích, po úrazech, pro seniory bez kondice, pro těhotné ženy, pro osoby s velkou nadváhou.

 • Kondiční nordic walking

  Určený pro osoby, které na sobě chtějí pracovat. Zvýšit kondičku, zhubnout a celkově zlepšit zdravotní stav. Svižná chůze na různě členitém povrchu nejen po rovině, ale i do kopce a v terénu.

 • Výkonnostní nordic walking

  Pro sportovce a pro aktivní osoby nejen jako příprava na závody. Nordic walking využívají zejména běžkaři v rámci svého tréninkového plánu.

Ital Marcell Jacobs, olympijský vítěz na 100m trénuje Nordic Walking a běh s holemi Fizan mezi řádky vinic nad jezerem Garda

Jakou délku holí zvolit na Nordic Walking?


Délku holí vypočítáte podle vzorečku: výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole

Máte-li problémy s ramenním kloubem, nebo krční páteří, nastavte si délku holí o cca 5cm níž. Budete rameno i krční páteř méně zatěžovat.

Správně nastavené hole by měly v lokti svírat pravý úhel. Délku holí nastavujte v botách, ve kterých budete chodit. Délka hole se měří od hrotu po okraj rukojeti.

V mých kurzech používám Italské hole zn. FIZAN.
Hole FIZAN SPEED zakoupíte přímo u mě.
Nabízím také náhradní botičky k holím.

Nejčastější chyby při Nordic Walking


 • Mimochodník (pasgang, velbloudí krok) - krok současně stejnou rukou - stejnou nohou.
 • Propnuté nohy v kolenou při nášlapu.
 • Příliš krátký krok nebo příliš dlouhý krok.
 • Široký úchop holí, "rozevláté" hole a jejich nekoordinovaný pohyb.
 • Předhazování holí před tělo.
 • Křečovité držení holí bez uvolnění dlaní za tělem.
 • Ramena zvednutá k uším
 • Záda prohnutá v bedrech, nezpevněný střed těla.
 • Špatně zvolená délka holí.
 • Pohled směřující těsně pod nohy.

Správnou techniku NW je potřeba se učit - chodit, chodit, chodit :-)